مقالات

بیوپسی چیست؟

توسط 19 آذر 1401 بدون نظر

بیوپسی چیست؟ برداشتن برخی از سلول ها یا بافت ها، مایعات یا رشد برای معاینه است. این نمونه را می توان از هر قسمتی از بدن شما گرفت و برای آزمایش آزمایشگاه فرستاد تا زیر میکروسکوپ بررسی شود. در این مقاله از وبلاگ رازان طب به بررسی اینکه بیوپسی چیست و چرا انجام می شود می پردازیم، در ادامه مطلب همراه ما باشید.در ادامه بیشتر در مورد بیوپسی چیست؟ توضیح خواهیم داد

برای چاپ سی دی سی تی اسکن به کلیشه کلیک کنید

چرا بیوپسی گرفته می شود؟

بیوپسی اغلب برای تایید یا رد مشکوک بودن سرطان انجام می شود. با این حال، بیوپسی برای تشخیص سایر علل زیر انجام می شوند، این علل عبارتند از:

1.اختلالات التهابی مربوط به کلیه و کبد.

2.عفونت هایی مانند سل.

3.اختلالات ایمنی مانند پانکراتیت مزمن.

آیا انجام بیوپسی به این معنی است که احتمالاً سرطان دارید؟

فقط به این دلیل که شما بیوپسی می کنید به این معنی نیست که شما به سرطان یا هر بیماری خاص دیگری مبتلا هستید. اگرچه اغلب در صورت مشکوک بودن به سرطان بیوپسی تجویز می شود، اما اغلب نتایج منفی می شوند.

بیوپسی چیست؟

بیوپسی چیست؟

چه کسی بیوپسی را انجام می دهد؟

بیوپسی به طور معمول توسط جراحان، متخصصین پوست و رادیولوژیست انجام می شود. از پزشکتان  بپرسید که چه کسی بیوپسی را انجام می دهد و چه کسی نتایج آن را بررسی می کند. این موضوع بر اساس نوع بیوپسی متفاوت خواهد بود.

بیوپسی چگونه انجام می شود؟

بیوپسی به روش های مختلف بسته به محل نمونه برداری سلول یا بافت انجام می شود:

بیوپسی های پوستی

بیوپسی ریش تراشیدن: این بیوپسی از یک تیغ برای خراش دادن نمونه کوچکی از سلول های سطح پوست شما استفاده می کند. این روش اغلب برای جمع آوری بخشی از رشد پوست، زخم یا خال استفاده می شود.

بیوپسی پانچ: این بیوپسی با استفاده از یک دستگاه مخصوص سوراخی در پوست ایجاد می کند تا تمام یا بیشتر ضایعه در عمق پوست برداشته شود. ممکن است نیاز به بخیه داشته باشید.

بیوپسی برش یا برش: این بیوپسی های پوستی تمام (برش) یا بخشی از یک ضایعه (برشی) را برای آزمایش یا درمان آن برمی دارند. برای انجام این نوع بیوپسی از چاقوی جراحی استفاده می شود و احتمالا به بخیه نیاز خواهید داشت.

برای دریافت خدمات چاپ تصاویر سی تی اسکن به کلیشه کلیک کنید

سایر انواع بیوپسی

بیوپسی سوزنی: سوزنی که برای جمع آوری بافت استفاده می شود از طریق پوست شما وارد می شود و گاهی اوقات توسط سی تی اسکن یا سونوگرافی هدایت می شود (اگر نمی توان آن را احساس کرد). آسپیراسیون با سوزن ظریف (که بیوپسی با سوزن ظریف نیز نامیده می شود) به یک سرنگ متصل می شود. این روش برای برداشتن نمونه کوچکی از بافت از تومور یا مایع استفاده می شود.

بیوپسی سوزنی هسته ای برای برداشتن نمونه های بافت بزرگتر استفاده می شود. این روش معمولا برای بررسی بیوپسی پستان استفاده می شود.

بیوپسی آندوسکوپی یا لاپاروسکوپی: این نمونه‌ برداری‌ها از آندوسکوپ یا لاپاراسکوپ برای دیدن داخل بدن شما استفاده می‌کنند. با هر دوی این روش ها یک برش کوچک در پوست شما ایجاد می شود و ابزاری وارد می شود. آندوسکوپ یک لوله نازک و منعطف با یک دوربین در نوک آن، همراه با یک ابزار برش برای برداشتن نمونه است.

در طول بیوپسی چه انتظاری باید داشته باشید؟

بسته به نوع بیوپسی، بیوپسی شما ممکن است در مطب پزشک یا اتاق عمل انجام شود. اگر بیوپسی تان بدون درد و ساده باشد (مانند خراش دادن سلول)، به یک عامل بی حس کننده نیاز نخواهید داشت. اگر بیوپسی شما عمیق باشد، پزشک  یا جراح شما از داروهای مسکن یا بی‌ حسی موضعی برای ناحیه ای که نمونه ‌برداری از آن برداشته می ‌شود استفاده می کند.

اگر باردار هستید چگونه برای بیوپسی باید آماده شوید؟

اگر باردار هستید، ممکن است لازم باشد قبل از انجام بیوپسی اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید. این به دلیل، نوع بیوپسی و بخشی از بدن شما که در آن انجام می شود بستگی دارد. حتماً با پزشکتان در مورد هر گونه سؤال یا نگرانی در مورد تأثیر بیوپسی بر سلامت خود و کودکتان صحبت کنید.

پرینت عکس های ام ار ای

سخن پایانی

ما در وبلاگ مجموعه تخصصی چاپ تصاویر رازان طب همواره سعی می کنیم با صحبت درباره موضوعات مختلف و آگاهی سازی در این زمینه به سوال های بی پاسختان جواب دهیم، شما مخاطبان عزیز می توانید برای دریافت خدماتی مانند چاپ کلیشه با بهترین کیفیت، تبدیل سی دی ام ار ای به کلیشه و تبدیل ام آر آی (MRI)  به کلیشه با ما در تماس باشید.

ارسال نظر