مقالات

دلایل تجویز ام آر آی ریه و قفسه سینه چیست؟

توسط 18 اردیبهشت 1403 بدون نظر

در این مطلب به دلایل تجویز ام آر آی ریه و قفسه سینه می پردازیم. چاپ mri ریه و قفسه سینه یکی از ابزارهای مهم در تشخیص بیماری‌های ریه و قفسه سینه بوده و در امر تشخیص، پیگیری و درمان این بیماری‌ها اهمیت زیادی دارد. این فناوری به پزشکان امکان می‌دهد تا با استفاده از تصاویر با کیفیت بالا، نقاط ضعف و بیماری‌های موجود در ریه و قفسه سینه را تشخیص دهند.

MRI ریه و قفسه سینه معمولاً برای تشخیص بیماری‌هایی مانند التهاب ریه، سرطان ریه، آمبولی ریه و تراکم مایعات در قفسه سینه استفاده می‌شود. این فناوری به دلیل دقت بالا، عملیاتی بودن و قابلیت استفاده مکرر، به عنوان یکی از ابزارهای موثر در تشخیص و مدیریت بیماری‌های ریه و قفسه سینه شناخته می‌شود.

دلایل تجویز ام آر آی ریه و قفسه سینه

دلایل تجویز MRI ریه توسط پزشک چیست؟

پزشکان برای اکثر افرادی که بیماری ریه مبتلا هستند، تصویربرداری MRI و تبدیل mri به کلیشه  را توصیه می‌کنند. در بخش زیر به چند مورد از دلایل آن اشاره شده است:

 • تشخیص بیماری‌های ریه: ام آر آی ریه به پزشکان امکان می‌دهد ا نقاط ضعف، التهابات، تومورها و تغییرات دیگر در ریه را با دقت بالا مطلع شده و در تشخیص بیماری‌هایی مانند التهاب ریه، سرطان ریه، آمبولی ریه و بیماری‌های دیگر مفید باشد.
 • بررسی علت علائم: اگر فرد دارای علائمی مانند سرفه، تنگی نفس، یا درد در قفسه سینه است، MRI ریه به پزشک کمک می‌کند تا علت این علائم را تشخیص دهد. برای بیماری‌هایی مانند برونشیت، آستم، یا حتی بیماری‌های قلبی MRI توصیه می‌شود.
 • پیگیری وضعیت بیماری: برای بیمارانی که درمان می‌شوند یا در گذشته مشکلات ریه داشته‌اند، ام آر آی ریه می‌تواند به پزشک کمک کند تا وضعیت ریه آنها را پیگیری کرده و تغییراتی شناسایی کند که در طول زمان رخ می‌دهد.
 • بررسی تأثیر درمان: ام آر آی ریه برای بیماران تحت درمان بسیار موثر است. زیرا پزشک می‌تواند روند درمان آنها را پیگیری کرده و در صورت جوابگو نبودن درمان روش جایگزین را انتخاب کند.

دلایل تجویز تبدیل mri به کلیشه قفسه سینه توسط پزشک چیست؟

گاهی دردهای شدید قفسه سینه حال بیماران را بسیار خراب کرده و با معاینات اولیه نمی‌توان دلیل آن را تشخیص داد. بنابراین تجویز MRI قفسه سینه و چاپ عکس mri توسط پزشک معمولا به دلایل زیر انجام می‌شود:

 • تشخیص بیماری‌های قفسه سینه: ام آر آی قفسه سینه به پزشک امکان می‌دهد تا بیماری‌های مختلفی را شناسایی کند که در این منطقه از بدن رخ داده و شامل بیماری‌هایی مانند عفونت‌های قفسه سینه، تراکم مایعات، تومورها و تغییرات دیگر است.
 • بررسی علت علائم: اگر فرد دارای علائمی مانند درد، تورم یا تنگی نفس در منطقه قفسه سینه است، ام آر آی قفسه سینه به پزشک کمک می‌کند تا علت این علائم را تشخیص دهد. تشخیص بیماری‌های مانند التهاب پستان، تورم‌های قفسه سینه یا حتی بیماری‌های قلبی با ام آر آی قفسه سینه بهتر انجام می‌شود.

چاپ عکس MRI چه کمکی به پزشکان می‌کند؟

چاپ عکس ام‌آر آی (MRI) و تبدیل سی دی ام آر ای به پزشکان در تشخیص و درمان بیماری‌ها و مشکلات مختلف بدنی کمک می‌کند. این عکس‌ها با استفاده از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی تصاویر دقیقی از بافت‌ها و سازمان‌های داخلی بدن ایجاد می‌کنند. عکس‌های MRI اطلاعات مهمی را به پزشکان ارائه می دهد. یعنی به آن‌ها کمک می‌کند تا بیماری‌ها، آسیب‌ها، یا تغییرات ساختاری را شناسایی کرده و برنامه‌های درمانی مناسب را تعیین کنند.

پرینت عکس ام ار ای یا تصویر، فرآیندی است که اطلاعات سیگنال‌های MRI را به صورت تصویر دیجیتالی نمایش می‌دهد. در این فرآیند، اطلاعاتی که از دستگاه MRI به دست آمده است، به تصویر دیجیتالی تبدیل شده و پزشکان آنها را بررسی کنند. این تصاویر به صورت یک مجموعه از برش‌های مختلف از بدن است.

تبدیل سی دی ام آر ای به کلیشه، یک فرآیند تصویربرداری پزشکی می باشد. که در آن اطلاعات سیگنال‌های MRI به یک کلیشه سه‌بعدی یا دوبعدی تبدیل می‌شود. کلیشه‌ها معمولا برای استفاده در تشخیص و درمان بیماری‌ها، برنامه‌های جراحی، مطالعات تحقیقاتی و آموزش پزشکی استفاده می‌شوند. چاپی کلیشه سیگنال‌های MRI به صورت اطلاعات تحلیل شده و با توجه به نیازهای خاص مطبوعاتی و پزشکی ارائه می‌شود.

دلایل تجویز ام آر آی ریه و قفسه سینه

چه نکاتی برای MRI قفسه سینه و ریه باید رعایت شود؟

برای انجام ام‌آر آی (MRI) قفسه سینه و ریه، بیماران باید توصیه‌های زیر را رعایت کنند:

 • نبود هرگونه فلز در بدن: قبل از انجام MRI، بیماران باید مطمئن شوند که در بدنشان هیچ قطعه فلزی ندارند. فلزهای باعث جذب میدان مغناطیسی شده و به بیمار آسیب برسانند.
 • نبود تجهیزات الکترونیکی: به هنگام ام آر آی بیمار باید مطمئن باشد که هیچگونه تجهیزات الکترونیکی و تراشی در بدن او وجود نداشته باشد از جمله می‌توان به سمعک و یا تراشه‌های کامپیوتری اشاره کرد.
 • اطلاع از سلامتی: بیماران در صورت وجود هرگونه بیماری، علائم نامشخص، عارضه یا شرایط خاصی که بر روی انجام MRI تاثیر دارد باید با پزشک مشورت کنند. برخی از داروها و یا تنش‌های اعصاب و روان مانند تشنج قبل از ام آر آی به تکنسین و پزشک اطلاع داده شود.
 • تنفس عمیق و نگهداری نفس: در زمان انجام MRI قفسه سینه و ریه، از بیماران خواسته می‌شود که تنفس عمیق کشبده و سپس نفس خود را نگه دارند تا عکس‌برداری بهتری از ریه‌ها بدست آید.
 • خوابیدن در حالت استراحت: برای انجام MRI، بیماران باید در حالت خوابیده و استراحت باشند تا تصاویر با کیفیت بالاتری بدست آید و حرکت در زمان عکس‌برداری جلوگیری شود.
 • پوشیدن لباس مناسب: بیماران باید لباس‌های شخصی را در زمان انجام MRI جدا کرده و به جای آن لباس‌هایی باز و بدون فلز بپوشند.
 • اتباع دستورات پزشک: بیماران موظف است به دقت دستورات پزشک را دنبال کند.

رعایت این نکات اساسی می‌تواند به انجام موفقیت‌آمیز MRI قفسه سینه و ریه کمک کرده و از هرگونه مشکل یا عارضه جلوگیری نماید.

دلایل تجویز ام آر آی ریه و قفسه سینه

کلام آخر

در این مطلب به دلایل تجویز ام آر آی ریه و قفسه سینه اشاره شد. در صورت تجویز ام‌ آر‌ آی ریه و قفسه سینه توسط پزشک مطمئن باشید که نشانه‌ها و علائمی وجود دارد. که پزشک برای اطمینان بیشتر احتیاج به پرینت عکس های ام ار ای دارد. بنابراین تمامی نکات مربوط به عکس ام آر آی را رعایت کنید. همچنین با مراجعه به مراکز معتبر آن را تهیه و در اختیار پزشک قرار دهید. مطمئن باشید ارائه اطلاعات صحیح به پزشک کمک می‌کند تا هرچه سریع‌تر بیماری را تشخیص داده و روندهای درمان آن را انجام دهد.

ارسال نظر