مقالات

همه چیز را درباره ام آر آی بدانید

توسط 14 دی 1401 بدون نظر

اسکن MRI ام آر آی (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) یک نوع آزمایش بدون درد است که تصاویر بسیار واضحی از اندام ها و ساختارهای داخلی بدن شما می تواند تولید کند. در MRI از یک آهنربای بزرگ، امواج رادیویی و یک کامپیوتر برای تولید این تصاویر دقیق استفاده می کنند. در ادامه این مقاله از وبلاگ رازان طب همه چیز را درباره ام آر آی بررسی کنیم، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

برای چاپ سی دی سی تی اسکن به کلیشه کلیک کنید

MRI ام آر آی

ام آر آی باز چیست؟

ام آر آی  باز به نوعی دستگاه اشاره دارد که تصاویر رادیویی را می گیرد. معمولا یک دستگاه ام آر آی باز دارای دو آهنربا مسطح روی و زیر است که فضای زیادی بین آنها وجود دارد که بیمار بتواند بین آنها دراز بکشد. این  دستگاه به بیماران اجازه می دهد که در فضای باز باشند و بیمارانی که ترس از فضای بسته دارند می توانند از این دستگاه استفاده کنند و به راحتی آزمایش خود را انجام دهند.

با این حال، ام آر آی های باز به اندازه دستگاه های MRI  بسته تصاویر واضحی نمی گیرند. دستگاه‌ MRI بسته دارای حلقه ‌ای از آهنربا است که یک فضای  بسته و سوراخ مانند را تشکیل می دهد که باریک و تنگ است و انجام آزمایش در این دستگاه می تواند باعث ایجاد اضطراب و ناراحتی در برخی بیماران شود. یکی از مزیت های دستگاه ام آر آی بسته تصاویر واضحی است که به ما می دهد.

ام آر آی با کنتراست چیست؟

برخی از معاینات MRI  از تزریق ماده حاجب استفاده می کنند. ماده کنتراست حاوی گادولینیوم است که یک فلز خاکی کمیاب است و وقتی این ماده در بدن شما وجود دارد، خواص مغناطیسی مولکول های آب مجاور را تغییر می دهد که کیفیت تصاویر را افزایش می دهد.

پرینت عکس های ام ار ای چگونه انجام می شود؟ برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

مواد کنتراست دید موارد زیر را افزایش می دهد:

تومور

التهاب

عفونت

خون رسانی به اندام های خاص

رگ های خونی.

مواد کنتراست داروهای بی خطری هستند  و عوارض جانبی در آن ها می تواند خفیف تا شدید باشد. واکنش های شدید در آن بسیار کم است.

تفاوت بین اسکن ام آر آی و سی تی اسکن چیست؟

تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) از آهنرباها، امواج رادیویی و رایانه برای ایجاد تصاویری از داخل بدن شما استفاده می کند، در حالی که توموگرافی کامپیوتری (CT)  از اشعه ایکس و رایانه استفاده می کند.

پزشکان اغلب ترجیح می دهند از اسکن MRI  به جای سی تی اسکن برای بررسی قسمت های غیر استخوانی یا بافت های نرم داخل بدن شما استفاده کنند. اسکن های ام آر آی نیز ایمن تر هستند زیرا از پرتوهای یونیزان آسیب رسان اشعه ایکس استفاده نمی کنند.

اسکن‌های MRI  همچنین تصاویر واضح ‌تری از مغز، نخاع، اعصاب، ماهیچه‌ها، رباط‌ها و تاندون‌ها نسبت به اشعه ایکس و سی‌ تی اسکن معمولی می‌ گیرند.

با این حال، همه نمی توانند MRI  انجام دهند و میدان مغناطیسی MRI  می تواند ایمپلنت های فلزی را جابجا کند یا بر عملکرد دستگاه هایی مانند ضربان ساز و پمپ های انسولین تأثیر بگذارد. اگر بیمار در چنین شرایطی باشد سی تی اسکن بهترین گزینه است.

تبدیل سی دی سی تی اسکن به کلیشه و بلعکس….

MRI ام آر آی

ام آر آی چه چیزی را نشان می دهد؟

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)  تصاویر دقیقی از داخل بدن شما تولید می کند. پزشکان می توانند با استفاده از MRI ​​به چندین ساختار مختلف داخل بدن شما نگاه کرده و  آن ها را ارزیابی کنند، از جمله:

مغز و بافت عصبی اطراف .

اعضای سینه و شکم از جمله قلب، کبد، مجاری صفراوی، کلیه ها، طحال، روده، پانکراس و غدد فوق کلیوی.

ستون فقرات و نخاع .

اندام ‌های لگن، از جمله مثانه و اندام‌های تولید مثلی  مانند (رحم و تخمدان‌ها در افرادی که در بدو تولد دختر هستند و غده پروستات در افرادی که در هنگام تولد پسر هستند).

رگ های خونی.

گره های لنفاوی.

چه زمانی به ام آر آی نیاز است؟

پزشکان از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)  برای کمک به تشخیص یا نظارت بر درمان برای بسیاری از شرایط مختلف استفاده می کنند.

MRI ام آر آی

سخن پایانی

ما در وبلاگ مجموعه تخصصی چاپ تصاویر رازان طب همواره سعی می کنیم با صحبت درباره موضوعات مختلف و آگاهی سازی در این زمینه به سوال های بی پاسختان جواب دهیم، شما مخاطبان عزیز می توانید برای دریافت خدماتی مانند چاپ کلیشه با بهترین کیفیت، تبدیل سی دی ام ار ای به کلیشه و تبدیل ام آر آی (MRI)  به کلیشه با ما در تماس باشید.

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید: بیوپسی چیست؟

ارسال نظر