مقالات

آمادگی‌ های لازم برای انجام MRI با تزریق

توسط 26 شهریور 1402 بدون نظر

آمادگی های لازم برای انجام MRI با تزریق شامل چه نکات و مواردی می شود؟ MRI با تزریق شیوه‌ ای از عکس برداری ام آر آی است که در آن پیش از انجام مرحله عکس برداری آمپول‌ های مخصوصی به فرد بیمار تزریق می‌ شود، این که MRI با تزریق یا بدون تزریق انجام شود، بستگی به نوع بیماری، نوع عکس برداری و تشخیص پزشک معالج دارد. برای انجام دادن این نوع ام آر آی نکات و مواردی وجود دارد که باید با آن ها توجه کنید. نتیجه عکس برداری ام آر آی نیز به صورت چاپ بر روی سی‌ دی و یا چاپ کلیشه به بیمار تحویل داده می‌ شود که البته می‌ توان پرینت عکس‌ های ام آر آی از روی سی‌ دی را انجام داد. در این مقاله آمادگی‌ های لازم برای انجام MRI با تزریق را بررسی می‌ کنیم.

آمادگی‌ های لازم برای انجام MRI با تزریق

با وجود که انجام MRI بدون هیچ گونه درد و مشکلات جسمانی همراه است و به راحتی می توان آن را انجام داد، اما در شیوه انجام ام آر آی با تزریق رعایت کردن برخی از نکات ضروری است که برخی از این نکات ضروری و مهم عبارتند از:

لازم است که پیش از انجام دادن این نوع ام آر آی حدود ۴ ساعت قبل کاملاً ناشتا بوده و از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. منظور از ناشتا این است که حتی از جویدن آدامس، آشامیدن آب و یا استعمال دخانیات نیز خودداری کرده، حتی از مصرف برخی داروها به جز قرص متفورمین نیز پرهیز کنید.

هنگام مراجعه و پذیرش باید مدارک پزشکی و دستور پزشک مبنی بر عکس برداری MRI با تزریق را به همراه داشته باشید که آن ها را به مسئول پذیرش تحویل دهید.

ام آر آی با تزریق

اگر به حساسیت به انواع داروهای تزریقی یا خوراکی و یا حتی برخی از مواد غذایی دارید، در هنگام پذیرش باید موضوع را به مسئول آن اطلاع دهید.

اگر اجسام فلزی پروتز، ترکش، باتری قلبی، مفاصل مصنوعی، پلاتین یا غیره در داخل بدن تان وجود دارد، این موضوع را ابتدا به پزشک معالج و سپس مسئول پذیرش در میان بگذارید. چون جهت انجام دادن ام آر آی بیمار در درون یک میدان مغناطیسی قوی قرار می‌ گیرد و اگر اجسام فلزی به همراه داشته باشد، اختلالات شدید و حتی در مواقعی خطر مرگ را برای بیمار به همراه دارد. حتی در صورت داشتن سمعک، کاشت حلزون گوش و مواردی از این قبیل نیز باید موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

شرایط ویژه برای انجام MRI تزریقی

اگر شرایط زیر را دارید پیش از مراجعه جهت عکس بارداری ام آر آی آزمایش کراتین را انجام دهید و پاسخ آن را به همراه خود داشته باشید.

اگر قصد انجام دادن ام آر آی از سر یا صورت را دارید از داشتن لنزهای تماسی و آرایش صورت نیز خودداری کنید.

برخی مواقع پیش از انجام ام آر آی بیمار بیهوش می‌ شود، بنابراین طبق توصیه و دستور پزشک باید مدتی که لازم است ناشتا باشد و اگر زمینه برخی از بیماری‌ های خاص را دارد، به پزشک خود اطلاع دهد.

افرادی که بالای ۴۰ سال هستند.

افرادی که سابقه بیماری‌ های عفونی، کلیوی و دیابت را دارند.

انجام دادن آزمایش کراتین نیاز به ناشتا بودن ندارد و بدون دستور پزشک نیز قابل انجام است.

رقم کراتین برای آقایان باید بیش تر از ۱.۴ و برای خانم‌ ها نیز بیش تر از ۱.۳ نباشد.

اگر قرص متفورمین مصرف می‌کنید ۲۴ ساعت پیش از انجام عکسبرداری و ۴۸ ساعت بعد از انجام آن مصرف آن را قطع کنید.

سخن پایانی

در این مقاله آمادگی‌ های لازم برای انجام MRI با تزریق رو بررسی کردیم. با وجودی که انجام ام آر آی مراحل ساده‌ ای دارد و بدون هیچ گونه دردی همراه است، اما به هر حال جهت انجام دادن MRI تزریقی رعایت کردن برخی از نکات ضروری است که به توضیح جداگانه آن ها پرداختیم. گفتیم هنگام عکس برداری ام آر آی نیز نکات دیگری به شما یادآوری می‌ شود. در سایت https://razantasvirteb.com با مراحل انجام دادن ام آر آی، نحوه تبدیل سی دی رادیولوژی به کلیشه، سی دی MRI به کلیشه، تبدیل سی دی سی تی اسکن به کلیشه و غیره بیش تر آشنا شوید.

ارسال نظر