مقالات

سی تی اسکن اسپیرال چیست؟

توسط نوامبر 7, 2020 بدون نظر

سی تی اسکن اسپیرال یکی از روش های تصویربرداری از اندام های بدن است. در این مقاله قصد داریم به طور کامل با سی تی اسکن اسپیرال و کاربردهای آن آشنا شویم. در ادامه همراه ما باشید:

آشنایی با سی تی اسکن اسپیرال

یکی از روش های تصویربرداری از اندام های بدن و حتی درون استخوان ها توسط اشعه ایکس است.

اسپیرال به معنی مارپیچی است, یعنی لیزر به صورت مارپیچی دور بیمار می چرخد و از بدن وی از تمامی جهات عکسبرداری می کند. از هزاران زاویه مختلف باریکه ای از اشعه ایکس توسط لیزر از یک سمت بر اندام مورد نظر تابانده می شود و از سمت دیگر این اشعه ها توسط یک آشکارساز دریافت می شود.

آشکارساز این اشعه های دریافت شده را به جریان الکتریکی تبدیل می کند و به کامپیوتر سی تی اسکن اسپیرال برای پردازش ارسال می کند. این کامپیوتر بسیار قدرتمند بوده و می تواند داده های دریافت شده را تبدیل به تصویرهای مقطعی از اندام های بدن کند.

در صورت لزوم و نیازمی توانید این تصاویر را بر روی کلیشه چاپ کنید و یا با تبدیل کلیشه به سی دی تصاویر را بر روی یک سی دی داشته باشید.

مراقبت‌های لازم هنگام انجام سی تی اسکن اسپیرال

  • دز مجاز شده برای انجام سی تی اسکن اسپیرال مشخص است و برای بیمار ضرر و عوارضی به همراه ندارد.
  • تعداد دفعات مجاز برای انجام سی تی اسپیرال تعریف نشده است و انجام چندین باره آن مشکلی نخواهد داشت.
  • خانم های باردار باید توجه داشته باشند که قبل از انجام سی تی باید حتما با پزشک خود مشورت کنند.
  • قبل از انجام سی تی تمامی اشیا فلزی خود را از محل عکسبرداری دور کنید. اشیاء فلزی برای بیمار ضرری ندارند اما بر کیفیت و وضوح عکس تاثیر می گذارند.
  • ممکن است برای انجام عکسبرداری نیاز به مصرف مواد دارویی خوراکی داشته باشید. این مواد باعث وضوح بهتر بافت های بدن می شود.
  • هیچ محدودیت مصرف خوراکی قبل و بعد از اسکن اسپیرال وجود ندارد.
  • مدت زمان انجام سی تی اسپیرال بین 2 الی 5 دقیقه است.

كاربرد سی تی اسكن اسپيرال در تصويربرداری پزشكی

این دستگاه نیاز جامعه پزشکی برای انجام تصویربرداری های با سرعت بالا را رفع می کند. اشعه ایکس با چرخش به دور بیمار ظرف چند ثانیه, ناحیه مورد نظر را اسکن می کند.

برای انجام تصویربرداری بیمار بر روی یک تخت متحرک می خوابد و با حرکت تخت وارد تونل عکسبرداری می شود.

تفاوت سی تی اسکن اسپیرال با سی تی اسکن معمولی

در اسکن اسپیرال با اسکن معمولی تفاوت هایی وجود دارد و این دو فقط دستگاه هایشان ظاهری مشابه به هم دارند. در ادامه دیگر تفاوت های این دو روش را بررسی خواهیم کرد:

  • یکی از تفاوت های این دو روش نسبت به یکدیگر آن است که تصویربرداری به روش اسپیرال سه بعدی است. به این معنا که یک عکس دقیق و با جزئیات کامل از بدن می گیرد و در اختیار پزشک قرار می دهد. در نتیجه تشخیص پزشک نیز دقیق تر خواهد بود.
  • در روش اسکن معمولی عکسبرداری فقط از یک سطح بدن بیمار گرفته می شود ولی در روش اسپیرال از کل اعضای داخلی بدن عکس سه بعدی گرفته می شود.

ارسال نظر