مقالات

چاپ عکس رادیولوژی چه روش دارد؟

توسط فوریه 1, 2022 بدون نظر

رادیولوژی یکی از راه های تصویربرداری در علم پزشکی می باشد که تابش اشعه ایکس باعث شکل گیری و چاپ عکس رادیولوژی می شود. عکس های رادیولوژی باعث می شوند تا پزشکان بتوانند هر قسمت از اعضای بدن که مد نظر باشد را مورد بررسی دقیق تر قرار دهند. در ادامه به بررسی نحوه چاپ عکس رادیولوژی خواهیم پرداخت.

مکانیزم عکس برداری های رادیولوژی چگونه است؟

در عکس برداری به روش رادیولوژی اشعه ایکس روی هر عضوی که قرار است مورد بررسی قرار گیرد تابانده می شود برای اینکه بتوان نتایج حاصل از تاباندن اشعه ایکس را ثبت کرد زیرا آن عضو صفحه ای قرار می گیرد که جاذبه اشعه ایکس می باشد. اشعه ایکس تاحدودی می تواند از قسمت هایی مثل پوست و عضلات عبور کند، بنابراین این قسمت ها در نتایج رادیولوژی به رنگ خاکستری مشاهده می‌شوند، در طرف مقابل اشعه ایکس نمی تواند از استخوان ها عبور کند بنابراین این قسمت ها در نتایج رادیولوژی به صورت سفید نمایان می شوند. قسمت های سیاه در تصاویر رادیولوژی مختص هوا می باشد مثلا در عکس برداری از شکم، گاز موجود درون روده ها در تصاویر رادیولوژی سیاه دیده می شود.

اگر تصور این موضوع برای شما مشکل است می توانید به سایه ها دقت کنید، شکل گیری تصاویر در صفحه های رادیولوژی دقیقا مشابه شکل گیری سایه ها در یک روز آفتابی می باشد. با استفاده از تصاویر رادیولوژی پزشکان می توانند مشکلاتی از قبیل انواع شکستگی ها را مورد بررسی قرار دهند.

انواع روش های چاپ عکس رادیولوژی کدام اند؟

رادیولوژی به روش های مختلفی انجام می شود که قدیمی ترین نوع آن رادیولوژی ساده و روش جدیدتر رادیولوژی دیجیتال می باشد. البته یک روش دیگر به نام رادیولوژی رنگی نیز وجود دارد که در واقع مکمل رادیولوژی ساده می باشد.

رادیولوژی ساده

این رادیولوژی اولین روش عکسبرداری با اشعه ایکس می باشد که از دیرباز تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است. در رادیولوژی ساده تصاویر روی ورقی از جنس سلوفان یا پلاستیک شفاف شکل می گیرند. برای اینکه پزشکان بتوانند تصویر چاپ شده را مورد ارزیابی قرار دهند مقابل نور در برابر نور یا روی دستگاهی به نام نگاتوسکوپ میگذارند. دامنه کاربرد رادیولوژی ساده بسیار گسترده است و می توان گفت که همه قسمت های بدن را با این روش می توان عکس برداری کرد.

رادیولوژی دیجیتال

در رادیولوژی دیجیتال، از کاست استفاده می شود که دارای صفحه الکترونیک می باشد و عملکردی مشابه عمل کرده فیلم های رادیولوژی ساده دارد. اشعه ایکس ای که به قسمت مورد نظر تابیده میشود با توجه به رسانایی آن قسمت، از خود اثری بر جای می گذارد، این اطلاعات به صورت سیگنال های الکتریکی ثبت شده و از طریق مانیتور کامپیوتر قابل ارزیابی می باشند. در این روش امکان چاپ عکس رادیولوژی روی کاغذ فیلم هم وجود دارد.

رادیولوژی رنگی

رادیولوژی رنگی در حقیقت یک روش مکمل رادیولوژی ساده می باشد. ساز و کار این روش به این صورت است که در ابتدای کار پزشک رادیولوژیست ماده حاجب رنگی را به بیمار تزریق می کند یا این که این ماده به وی خورانده می شود. این ماده حاجب حاوی ساختاری است که مانع عبور اشعه ایکس از آن می شود. پس از ورود به داخل بدن به شکل همان عضوی در میآید که در آن قرار میگیرد و بدین ترتیب رادیولوژیست می تواند فرم عضو را ببیند. شاید برخی از مردم به اشتباه فکر کنند که در این روش چاپ عکس رادیولوژی به صورت رنگی است اما ماحصل کار باز هم به صورت سیاه و سفید می باشد.

نتایج رادیولوژی چگونه گزارش داده می شوند؟

بعد از این که اشعه ایکس روی عضو مورد نظر تابانده شود نتایج حاصل از آن ثبت می شود. امروزه چاپ عکس رادیولوژی تنها مختص کلیشه ها یا همان صفحات طلق مانند شفاف نیست برخی از پزشکان تمایل دارند تا نتایج رادیولوژی روی سی دی گزارش داده شود و در نهایت بتوان آنها را روی کاغذ چاپ نمود و یا از طریق سیستم کامپیوتری مورد ارزیابی قرار داد.

کلام پایانی

تصویربرداری و چاپ عکس رادیولوژی یکی از مهم ترین روش هایی که به پزشکان در تشخیص بیماریهای مختلف کمک می نمایند. به لطف پیشرفت روز افزون در دنیای پزشکی روشهای مختلفی از تصویربرداری و رادیولوژی وجود دارد که هدف تنهایی همه آنها دیدن هر چه بهتره اعضای داخلی بدن می باشد.

ارسال نظر